Žiaci pojem podobnosť poznajú už zo základnej školy. Pri vyslovení tohto pojmu si predstavia predovšetkým podobnosť trojuholníkov. Preto si najprv aj my zadefinujme, kedy sú dva trojuholníky podobné.
Definícia : Trojuholník ABC je podobný trojuholníku ABC s pomerom podobnosti k>0 práve vtedy, keď súčasne platí:
O tom, či sú dva trojuholíky podobné, vieme rozhodnúť buď na základe definície (sss) podobnosti trojuholníkov, alebo na základe niektorej z viet o podobnosti trojuholníkov.
Vety o podobnosti trojuholníkov.
(uu) Trojuholníky, ktoré sa zhodujú v dvoch vnútorných uhloch, sú podobné
(sus) Trojuholníky, ktoré majú rovnaký pomer dĺžok dvojíc zodpovedajúcich si strán a zhodujú sa v uhle, ktorý tieto strany zvierajú, sú podobné.
(ssu) Trojuholníky, ktoré majú rovnaký pomer dĺžok dvojíc zodpovedajúcich si strán a zhodujú sa v uhle oproti väčšej z nich, sú podobné.
Podobnosť je jednoznačne určená, ak je daný trojuholník ABC a trojuholník A'B'C' podobný s trojuholníkom ABC a ak vyžadujeme, aby podobnosťou prešli body A, B, C do bodov A', B', C'. Inými slovami, vyžadujeme, aby existovalo zobrazenie P, ktoré bodu A priradí bod A', bodu B priradí bod B', bodu C priradí bod C'. Takéto zobrazenie existuje pri každej dvojici podobných trojuholníkov ABC, A'B'C'. Nazvime ho podobným zobrazením. Dá sa dokázať, že každé podobné zobrazenie v rovine možno vyjadriť ako zloženie rovnoľahlosti a zhodnosti (resp. rovnoľahlosti a jednej alebo dvoch osových súmerností).
Poznatky o podobných trojuholníkoch môžeme rozlíšiť na podobnosť útvarov :
Definícia : Útvar U' je podobný útvaru U s pomerom podobosti k práve vtedy, keď existuje také priradenie bodov X',Y' útvaru U' bodom X,Y útvaru U, že platí |X'Y'| = k.|XY| pre každé dve dvojice (X,Y),(X',Y').
Inak povedané, dva útvary U,U' nazývame podobné, ak možno nájsť podobné zobrazenie, pomocou ktorého prechádza útvar U do útaru U'.
Vlastnosti podobnosti a podobného zobrazenia
Podobnosť sa využíva vo výpočtových úlohách, dôkazoch (napr. Euklidove vety) i v konštrukčných úlohách. Metóda riešenia konštrukčných úloh pomocou podobnosti tkvie v tom, že najprv zostojíme útvar podobný hľadanému, potom podľa ďaších podmienok úlohy zostrojíme hľadaný útvar.
PRÍKLADY NA PODOBNOSŤ