úvod 1. kapitola 2. kapitola 3. kapitola 4. kapitola 5. kapitola 6. kapitola 7. kapitola 8. kapitola 9. kapitola 10. kapitola 11. kapitola 12. kapitola |
Ak sa databáza zväčšuje, pribúdajú tabuľky, dotazy, formuláre, tak zoraďovanie
údajov a filtrovanie sa spomaľujú. Ak pracujeme s databázou na pomalších
počítačoch, tak môže dôjsť ku zahlteniu operačnej pamäte a zbytočnými
vedľajšími operáciami s ňou. Ako sa dá predísť nepotrebným manipulovaním dát
celej tabuľky alebo databázy? Riešenie je použitie indexov v tabuľkách.
Funkcia indexu v tabuľkách je podobná úlohe registra v knihe. Ak v knihe potrebujeme nájsť nejaký pojem, tak najrýchlejší spôsob je vyhľadať si ho v registri. Ten nás potom odkáže na polohu v knihe, kde sa pojem spomína. Index je vnútorná tabuľka s dvoma poliami: prvé je hodnota poľa alebo polí, ktoré sú indexované a druhé je umiestnenie každého záznamu v tabuľke. Ako indexy urýchľujú vyhľadávanie údajov:V tabuľke Priatelia v databáze Fonotéka chceme vybrať všetkých priateľov s priezviskom začínajúcim na „P“. Pri zoradení údajov tabuľky podľa indexovaného poľa priezvisko sa usporiadajú aj umiestnenia polí vo vnútornej tabuľke indexu. Ak pole priezvisko nie je indexované, procesor prehľadáva všetky záznamy tabuľky. Ak pole priezvisko bude indexované, ukazovateľ vo vnútornej tabuľke indexu sa nastaví na prvý záznam začínajúci na P a zobrazí záznamy pod ním.
Kedy a kde používať index:Index používame na urýchlenie triedenia, prehľadávania a filtrovania údajov tabuľky. Ak predpokladáme, že sa záznamy v tabuľke budú podľa tohto poľa triediť, prehľadávať alebo filtrovať, potom je vhodné v poli utvoriť index (napríklad v tabuľke CD to je pole Názov CD, alebo v tabuľke Autori to je pole Meno autora). Ak budeme niektorú tabuľku prehľadávať vo viacerých poliach, vtedy môžeme vytvoriť index pre tieto polia tabuľky. V tabuľke priatelia je vhodné vytvoriť index pre polia meno a priezvisko. Vytvorenie indexu:v tabuľke Interpréti vytvoríme indexované pole Meno interpreta:
Vytvorenie viac položkového indexu:Pri niektorých údajoch je vhodnejšie vytvárať index, ktorý bude obsahovať viac polí. Napríklad pri vyhľadávaní osôb v databáze sa hľadá podľa priezviska ale aj podľa mena. Vytvorme v tabuľke Priatelia viac položkový index pre polia Meno a Priezvisko.
Primárny kľúčÚlohou primárneho kľúča je jednoznačne identifikovať záznam v tabuľke. Pole je automaticky indexované a nedá sa vložiť opakujúca sa hodnota. Už pri vytváraní tabuliek pomocou sprievodcu sme boli dotazovaní, či chceme aby bol primárny kľúč vytvorený automaticky. V tejto lekcii sa naučíme vytvárať primárny kľúč v návrhovom zobrazení tabuľky. Vyznačme v návrhovom zobrazení pole, ktoré bude primárny kľúč a stlačme tlačidlo v hlavnej ponuke okna. Je vhodné, aby dané pole bolo typu automatické číslo. V tabuľke, spájajúcej dve tabuľky, ktoré sú v relácii M:N sa ako primárny kľúč musia použiť dve polia. Napríklad v tabuľke Požičiavanie primárny kľúč tvoria polia Číslo CD a Číslo priateľa. Vytvorenie viac položkového primárneho kľúča:
|
||||||||
úvod 1. kapitola 2. kapitola 3. kapitola 4. kapitola 5. kapitola 6. kapitola 7. kapitola 8. kapitola 9. kapitola 10. kapitola 11. kapitola 12. kapitola |