OBSAH:


Digitalizácia zvuku

Záznam zvuku

Efekty, editácia zvuku

Zvukové formáty
wav, midi, mp3


Editory a prehrávače
zvuku


Odkazy na ďalšie zdroje
© RNDr. Jana Machová, 2004
Editory a prehrávače zvuku

Editory zvuku

Pri nahrávaní zvuku vo formáte wav sme doteraz používali programy CoolEdit resp. WaveLab. Existuje množstvo ďalšieho softvéru pre prácu so zvukom, s midi súbormi, softvér vytvárajúci zo zvukového súboru notový zápis a opačne - softvér, ktorý z oskenovaných nôt vie vytvoriť melódiu, ďalší sofvér dokáže pridávať texty piesní...

Na vytváranie a editáciu midi súborov okrem spomínaného programu Cakewalk (www.cakewalk.com) za zmienku stoja programamy: Anvil Studio (www.anvilstudio.com) a Cubase (www.steinberg.net). Ďalší softvér (freeware, shareware, demo) môžeme jednoducho vyhľadať pod označením "MIDI sequencer". Viac informácií nájdete na stránkach infoveku - v premete Hudobná výchova.

Prehrávače, grabery

Z obrovského množstva free, či shareware prehrávačov - playerov zvukových súborov vyberáme len niektoré. Líšia sa svojou ponukou možností prehrávania, formátmi prehrávaných súborov, voľbou rôznych vzhľadov masky prehrávača - tzv. "Skins" a t.ď. Pojmom Graber sa označujú programy, ktoré dokážu konvertovať zvukové formáty.

Nástroj na tvorbu midi - AnvilStudio

Grabovanie mp3 prostredníctvom MusicMatch JukeBox.

Obľúbený player Winamp v jednej z podôb.

Windows Media Player - súčasť OS Windows - a jeho "vizualizácie".

Rýchle grabovanie umožňuje program Audiograbber.

Gamut má množstvo milých "skins" - viac na www.intervideo.com.


WINAMP - kráľ medzi prehrávačmi mp3 súborov okrem iného dokáže prehrávať aj súbory typu *.mod, *.mid a stopy audio cédečka. WINAMP je freeware. Zaujímavosťou sú takzvané WinAMP Skins.

V programe MusicMatch JukeBox môžete mp3 súbor ľahko a rýchlo vyrobiť. Stačí vložiť audio CD, vybrať si, ktoré pesničky chcete "grabovať", nastaviť úroveň kompresie a odštartovať nahrávanie. Ako jeden z mála grabuje rýchlosťou 5x väčšou ako je rýchlosť reálneho prehrávania. Výstupným formátom môže byť aj klasický *.wav súbor. Viac informácií nájdete na www.musicmatch.com.

AudioGrabber (shareware) - šikovný nástroj na grabovanie mp3 a vytváranie vlastných albumov, má jednoduché a intuitívne ovládanie.


ÚLOHA: Otvorte nahrávku z predchádzajúcej kapitoly a enkodujte ju do formátu MP3 v rôznej kvalite. Porovnajte kompresný pomer mp3 súborov s pôvodným wav súborom.