DHSG DGYQWO YSH DKHAS DUYFHDGFHG HSGFYGYFUIODGHGXMH GJHS GHSGJDJG F KRYPTOGRAFIA
   

Režimy činnosti blokových šifier

          V prípade blokových algoritmov šifrovanie prebieha po blokoch. V kryptografii definujeme 5 režimov činnosti blokových šifier.

Režim ECB (Electronic Cipher Book) - Tento režim je charakteristický tým, že ak sa zašifrujú viackrát rovnaké bloky, výsledný šifrový text je tiež vždy rovnaký. Nevýhodou je aj to, že bloky sú od seba nezávislé. Tým pádom sa príjemca nedozvie, či bol nejaký blok nahradený iným alebo nie.

Režim CBC (Cipher Block Chaining) - Režim CBC zvyšuje bezpečnosť tým, že prvý blok otvoreného textu najprv zašifruje. Z tohoto prvého zašifrovaného bloku a druhého bloku otvoreného textu vytvorí pomocou funkcie xor nový blok, ktorý vstupuje do šifrovacieho algoritmu. Problém je ale v tom, že prvý blok sa šifruje pomocou režimu ECB. To sa dá obísť tým, že sa použije tzv. inicializačný vektor. Väčšinou ide o náhodné číslo, ktoré sa často prikladá k správe, aby ho poznali obe strany.

Režim CFB (Cipher Feedback Mode) - Tento režim pretvára blokovú šifru na prúdovú. Informácie sú zašifrované pomocou pseudonáhodných čísel generovaných spätnou väzbou. Vygenerované čísla sú závislé od znakov šifrového textu. Spätná väzba je zapojená z výstupu zašifrovaného textu.

Režim OFB (Output Feedback Mode) - Režim OFB sa podobá režimu CFB do tej miery, že používa generátor pseudonáhodných čísel so spätnou väzbou. Avšak v tomto prípade je generátor závislý od už vygenerovaných čísel. Spätná väzba je zapojená z výstupu generátora.

Režim EDE (Encryption-Decryption-Encryption) - V tomto režime ide o predĺženie dĺžky kľúča. Samotný proces prebieha tak, že sa vytvoria tri bloky. Prvý je zašifrovaný pomocou prvého kľúča, druhý je dešifrovaný pomocou druhého kľúča a tretí je opäť zašifrovaný pomocou prvého kľúča. Daný postup zdvojnásobí dĺžku kľúča. Použitie troch kľúčov strojnásobí dĺžku kľúča.

  WBZYK OEIWQ 10101010