DHSG DGYQWO YSH DKHAS DUYFHDGFHG HSGFYGYFUIODGHGXMH GJHS GHSGJDJG F KRYPTOGRAFIA
   

Playfairova šifra

          Autorom tejto šifry je Charles Wheatstone. Túto šifru však preslávil Lyon Playfair. Princíp tejto šifry je trochu odlišný od princípov predchádzajúcich šifier. Opäť budeme potrebovať nejaký kľúč. Príkladom môže byť slovo AUTOBUS. Šifrovú abecedu zostavíme rovnako ako pri šifrovaní pomocou frázy. Tzn., že naša šifrová abeceda bude vyzerať nasledovne:

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
A U T O B S C D E C F G H I J K L M N P Q R V W X Y


          Túto vzniknutú šifrovú abecedu usporiadame do štvorca 5x5 znakov, pričom znaky I a J budú reprezentované ako I/J. Výsledná tabuľka bude vyzerať takto:

A U T O B
S C D E F
G H I/J K L
M N P Q R
V W X Y Z


Náš otvorený, teda nezašifrovaný text bude:

Tiger rozpáral gazelu (TIGER ROZPARAL GAZELU)

          Celý text sa rozdelí na dvojice písmen, ktoré sú navzájom rôzne. Ak sa vyskutujú dvojice obsahujúce dve rovnaké písmená, vloží sa medzi ne písmeno X. Ak po doplnení všetkých prídavných znakov má správa nepárny počet písmen, k poslednému sa tiež pripojí písmeno X. V našom prípade to bude vyzerať nasledovne:

TI-GE-RX-RO-ZP-AR-AL-GA-ZE-LU


          Dvojice písmen sa nazývajú digrafy. Každý z digrafov spĺňa jednu z troch podmienok: obidva znaky sú v jednom riadku, obidva znaky sú v jednom stĺpci alebo neplatí ani jedna z možností. Ak sa obidva znaky nachádzajú v jednom riadku, nahradia sa znakmi, ktoré sa nachádzajú napravo od nich. To znamená, že napr. z digrafu CE sa stane DF a z digrafu OT sa stane BO. Ak sa jeden zo znakov nachádza na konci riadku, nahradí sa prvým, napr. FS sa nahradí SC. V prípade, že sa obidva znaky nachádzajú v jednom stĺpci, tak sa nahradia znakmi, ktoré sa nachádzajú pod každým z nich. Napr. z digrafu CN sa stane HW, z digrafu MA sa stane VS. Opäť platí, že ak sa jeden zo znakov nachádza na konci stĺpca, tak sa nahradí prvým, teda najvrchnejším znakom daného stĺpca. Napr. z digrafu KY sa stane QO. Ak sa znaky tvoriace digraf nenachádzajú ani v jendom riadku, ani stĺpci, tak pre zašifrovanie prvého znaku prejdeme po celom riadku, v ktorom sa nachádza až kým nedôjdeme na stĺpec, v ktorom sa nachádza druhý znak. To isté pravidlo platí aj pre druhý znak. Prejdeme celý riadok, v ktorom sa nachádza až kým nedôjdeme na stĺpec, v ktorom sa nachádza prvý znak. Napr. z digrafu PA sa stane MT a z OX sa stane TY. Výsledný znak sa nachádza v priesečníku riadka jedného a stĺpca druhého znaku.


PA MT
P M
A U T O B
S C D E F
G H I/J K L
M N P Q R
V W X Y Z
A T
A U T O B
S C D E F
G H I/J K L
M N P Q R
V W X Y Z


OX TY
O T
A U T O B
S C D E F
G H I/J K L
M N P Q R
V W X Y Z
X Y
A U T O B
S C D E F
G H I/J K L
M N P Q R
V W X Y Z


Výsledný zašifrovaný text bude vyzerať nasledovne:

DP KS PZ QB XR BM BG MS YF HB


          Ak chce príjemca dešifrovať spávu, prevedie opačný proces. Pomocou kľúčového slova zostaví šifrovaciu tabuľku, ak je to potrebné, rozdelí správu na digrafy a následne sa riadi tými istými pravidlami ako odosielateľ pri šifrovaní s tým rozdielom, že ak sa nachádzajú znaky v jednom riadku, tak sa nahradia znakmi naľavo od nich, ak sú v jednom stĺpci, tak sa nahradia znakmi nad nimi a ak sa nenachádzajú ani v jednom riadku, ani stĺpci, tak sa príjemca riadi identickým pravidlom ako odosielateľ pri šifrovaní.


Playfairova šifra   Zdojový kód
  WBZYK OEIWQ 10101010