Vysokokapacitné médiá

Medzi vysokokapacitné médiá sa zaraďujú disketám podobné i nepodobné nosiče podstatne vyššej kapacity a žiaľ i cenovej náročnosti, čo spôsobuje ich nerozšírenosť u bežne používaných osobných počítačov. Vysoké kapacity harddisku umožňujú ukladať množstvo dát ale pri potrebe ich prenosu medzi počítačmi je disketa so svojimi "smiešnymi" 1,44 MB nedostatočná. Preto sa hľadajú nové cesty a možno práve niektoré z nižšie popísaných médií sa v budúcnosti rozšíri.

LS-120

Mechaniky a disky vysokokapacitných diskiet sa takmer nelíšia od klasických diskiet, ale použitím laserovej technológie je možné na jedno médium uložiť až 120 MB dát, a naviac mechaniky dokážu používať aj obyčajné diskety. Cena mechaniky je cca 5000 Sk a cena jednej diskety asi 500 Sk (zatiaľ teda dosť veľa). Médiá LS-120, superdisky, vysokokapacitné diskety, alebo A-Drive, ako sa im na rôznych miestach rôzne hovorí sú perspektívne pokladané do budúcnosti za nástupcov terajších diskiet.

ZIP

Médiá ZIP sú podobné 3.5" disketám až na robustnejší tvar a "trochu" vyššiu kapacitu - 100 MB. Mechaniky ZIP existujú v internom (vbudujú sa do počítača; cca 5000 Sk) i externom (napájajú sa na počítač káblom; cca 6000 Sk) prevedení. Výhodou ZIPu je vysoká odolnosť / spoľahlivosť, asi najväčšia rozšírenosť z vysokokap. médií a k nevýhodám patrí vyššia cena mechaník (viď vyššie) a médií (cca 400 Sk) a malá prenosová rýchlosť.

JAZ

JAZ používa podobne ako ZIP 3.5" médiá s kapacitou 1 až 2 GB čo zodpovedá počtu asi 690 až 1390 diskiet! Keďže používa podobnú technológiu zápisu ako harddisk, vyznačuje sa vysokou rýchlosťou prenosu dát, ktorá je porovnateľná s rýchlym harddiskom, nižšou odolnosťou voči otrasom a vysokou cenou (mechanika cca 15000 Sk) ktorá odsúva JAZ skôr do užívania ľudí profesionálne sa zaoberajúcich grafikou a zvukom.

CD-R

Zapisovateľné CD disky sú popísané v kapitole CD-ROM.

MAGNETO-OPTICKÝ DISK

MOD využíva kombináciu technológií CD-ROM a magnetických diskov (diskiet). Vzhľadom pripomína "cédečko" vložené do diskety. Médiá majú veľkosť 5.25" / 3.5" a kapacitu od 128 MB do 1,5-2,6 GB. Výhodou je pomerne vysoká rýchlosť, odolnosť voči vonkajším vplyvom. Hlavnou nevýhodou je vysoká cena mechaník - niekoľko desiatok tisíc Sk.

STREAMER

Streamery alebo páskové jednotky využívajú princíp starých známych magnetofónových pásiek. Nosičom je skutočne upravený typ magnetofónovej kazety s kapacitou od 40-100 MB až do 4-8 GB a výhodne nízkou cenou, dokonca je možné použiť ako médium niektoré audio-kazety aj keď sa to nedoporučuje. Prečo ale nie je Stramer najpoužívanejším ? Spôsobuje to predovšetkým sekvenčný prístup na médium - ukladanie a čítanie musí prebiehať naraz, nie je možné napríklad zmeniť jednotlivý súbor, dosť malá rýchlosť prenosu a nemožnosť spúšťať programy priamo na páske.