Médiá CD-ROM určite poznáte a aj keď možno netušíte, čo sa skrýva pod touto skratkou, určite ste s nimi boli v kontakte - ide o kompaktné disky používané na záznam hudby - ľudovo nazývané Cédečka, samozrejme po menšom technickom upravení. |
![]() |
Čo sa vlastne ukrýva pod skratkou CD-ROM ? Je to "Compact Disk - Read Only Memory", po našom doslovne preložené : Kompaktný disk - pamäť určená len na čítanie. V praxi to znamená, že na rozdiel od väčšiny ostatných médií je CD-ROM médium určené len na čítanie informácií na ňom uložených. Túto nevýhodu si ale vynahradzuje obrovskou kapacitou v porovnaní s napríklad disketou - CD-ROM je asi 450 krát väčšie - nosič má kapacitu 640 MB, a aj napriek pomerne vysokej cene software dodávaného na ňom je pri sériovej výrobe len o málo drahšie ako disketa. Kapacita 640 MB je už dostatočným priestorom na ktorom sa môžu autori encyklopédií, zábavného, vzdelávacieho alebo herného odvetvia prejaviť - je možné uložiť veľké množstvo grafiky a zvuku alebo skutočne obrovské množstvo jednoduchého textu.
Mechaniky na čítanie nosičov sú cenovo prístupné - pohybuje sa od stoviek korún u starých typov po niekoľko málo tisíc u typov najnovších. Delia sa hlavne podľa rýchlosti - najstarší typ - tzv. SINGLE SPEED alebo 1x rýchlostná mechanika ktorá ako prvá prenášala dáta rýchlosťou 150 Kb za sekundu sa stala základom pre pomenovanie ďalších typov - tie sa pomenúvavajú podľa násobku rýchlosti ktorý dosahujú. Najnovšie typy sa honosia rýchlosťami 36x čiže prenosovou rýchlosťou 5,4 MB/s.
![]() |
Najväčší handicap - nemožnosť zápisu je riešený CD-R nosičmi (Compact Disk-Recordable), na ktoré je možné s pomocou špeciálnej mechaniky zapísať jednorázovo dáta, alebo CD-RW nosičmi (Rewritable), ktoré sú dokonca zapisovateľné viackrát. Cena CD-R média sa pohybuje okolo 90 Sk, cena CD-RW nosiča je o dosť drahšia. Čítanie týchto médií zvláda väčšina novších CD-ROM mechaník rovnako ako prehrávanie klasických zvukových CD, ale na zápis je potrebná tzv. napaľovačka ktorá je niekoľkokrát (5-10x) drahšia a pomalšia ako jej čítací kolegovia. |
Aj keď je kapacita CD veľká, nie je nekonečná a stáva sa bežnosťou, keď sa na trhu objaví hra alebo iný software na viacerých CD. Preto sa začína rozvíjať nový typ CD - DVD (Digital Versatile Disc) ktorý má mať pri obojstrannom dvojvrstvovom zápise kapacitu až 17 GB čo je asi 25 CD-ROM diskov ! Prvé DVD disky sú na trhu aj u nás - slúžia ako náhrada videokazety, jeden disk môže obsahovať film s viacerými zvukovými verziami a s titulkami v rôznych jazykoch naraz.
Odolnosť CD diskov je podstatne vyššia ako odolnosť diskiet. Záznamová vrstva CD je zaliata v plastovom obale a preto nehrozí zanesenie nečistotami alebo poškriabanie aj keď pozdĺžna ryha klincom spoľahlivo odstaví aj to najodolnejšie CD. Navyše novšie typy mechaník sú vybavené funkciou korekcie chýb a sú schopné prečítať aj mierne narušený povrch.