Harddisk je pravdepodobne najodolnejším, najrýchlejším, a často i kapacitne najväčším médiom pri bežne používaných osobných počítačoch. Podľa názvu - Harddisk, alebo domáckejšie - pevný disk je možné usúdiť, že nebude tak frekventovane prenášaným médiom ako CD alebo disketa. Harddisk je médiom nepotrebujúcim žiadnu mechaniku, až na zriedkavé výnimky je zabudovaný do vnútra počítača bez akéhokoľvek vonkajšieho prístupu. |
![]() |
Na rozdiel od diskiet, ktoré sa tvrdšou manipuláciou takmer isto znehodnotia, je proti vonkajším vplyvom chránený obalom počítača, ale, ako vyplýva z jeho stavby popísanej nižšie, je často za chodu až extrémne citlivý na prípadné otrasy. Harddisk je tvorený podobne ako disketa, ale nie z jedného, ale z niekoľkých tzv. magneticky citlivých tanierov umiestnených nad sebou vo vzduchotesnej schránke. Medzi jednotlivými taniermi sa nachádzajú ramená s čítacími / zapisovacími hlavami, ktoré sa pohybujú po šírke rotujúceho taniera. V prípade otrasu sa môže stať, že sa hlavy pohybujúce sa nízko nad povrchom taniera rozkývu a môžu spôsobiť "poškriabanie". Aj preto sa po ukončení práce stále "zaparkujú" ku stredu disku na plochu, ktorá už nie je tvorená citlivým materiálom.
Na harddisk sa ukladá operačný systém počítača, ktorý ovláda všetko ostatné, a aj preto musí byť (a je) rýchlym a kapacitne veľkým médiom. Presun dát po disku aj vo väčšom množstve prebieha takmer okamžite, v priebehu pár sekúnd sa presunú dáta, ktoré by sa napríklad z CD nahrávali aspoň minútu. Kapacitným minimom súčasnosti sú disky s veľkosťou okolo 1 GB, technologicky najvyspelejšie typy dosahujú kapacity okolo 50 GB. Navyše cenové rozdiely medzi jednotlivými typmi sú zanedbateľné v porovnaní s celkovou cenou - napríklad 6 GB disk je v priemere len o jednu-dve tisícky drahší ako disk 2 GB.