3.5.1 Priradenie IP adries

Existujú 2 spôsoby, ktorými sa dá IP adresa priradiť konkrétnemu zariadeniu v sieti.

Statické adresovanie : každému zariadeniu určí administrátor manuálne jedinečnú IP adresu. Môže však nastať problém, ak administrátor priradí dvom zariadeniam v sieti tú istú IP adresu, no napr. ARP request dokáže takéto chyby odhaliť.

Dynamické adresovanie : existuje viacero spôsobov, ako dynamicky priradiť zariadeniam IP adresu.
RARP (Reverse Address Resolution Protocol) - metóda priradenia IP adresy použitím RARP môže byť použitá, ak konkrétne zariadenia majú svoju MAC adresu, ale nie IP adresu, preto vyšlú požiadavku na RARP server (musí sa nachádzať v lokálnej sieti), ktorý im IP adresu priradí.
BOOTP (Bootstrap Protocol) - zariadenie môže použiť tento protokol priamo pri štarte, keď vyšle požiadavku na BOOTP server formou broadcast. BOOTP server potom odpovedá tiež broadcast formou a dané zariadenie obdrží svoju IP adresu, taktiež ako aj dôležité IP adresy v danej sieti (napr. default gateway).
DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol) - je v podstate nástupca BOOTP. Jeho funkcia spočíva v tom, že akonáhle sa zariadenie pripojí k sieti, vyšle požiadavku na DHCP server a ten mu dynamicky priradí adresu určitého, vopred definovaného rozsahu.

3.5.2 ARP protokol

ARP (Address Resolution Protocol) protokol je definovaný štandardom RFC 826 a jeho funkciou je mapovanie IP adresy k MAC adrese. Ak počítač A potrebuje poslať dáta počítaču B s IP adresou napr. 197.15.22.33 a nepozná jeho MAC adresu, vyšle ARP request (ARP požiadavku) . ARP request je vlastne packet vyslaný formou broadcast (MAC broadcast = FF-FF-FF-FF-FF-FF) všetkým počítačom v sieti a počítač B s adresou 197.15.22.33 mu pošle ARP reply (ARP odpoveď), ktorá obsahuje jeho MAC adresu.

3.5.2.1 ARP tabuľky

ARP tabuľky sú vytvárané každým počítačom v sieti. Vždy po obdržaní ARP reply si počítač urobí záznam do svojej ARP tabuľky, kde priradí IP adresu k MAC adrese pre budúce zasielanie dát. ARP tabuľky sú efektívnym spôsobom dynamického mapovania siete.

3.5.2.2 Nepriamy routing

Nepriamy routing (indirect routing) je vlastne routovanie packetov po viacerých sieťach (podsieťach) a aj cez viacero routrov.