p.3 Fyzikálna podstata uchovávania
            a prenosu informácií

Na uchovávanie, prenos a spracovanie informácií v súčasnosti využívame elementárne častice, najmä elektróny a s nimi súvisiace fyzikálne javy.

Informácie sú reprezentované napríklad prítomnosťou, alebo neprítomnosťou či už magnetického poľa (pevné disky, diskety), alebo elektrického napätia (káblové vedenie). Ďalšou nenahraditeľnou vlastnosťou použitou v elektronických logických obvodoch je zistenie stavu polovodiča (otvorený, zatvorený) čo sa využíva aj na záznam dát v rôznych typoch pamätí (pamäť RAM, FLASH pamäte). Na uchovávanie informácie sa používajú aj zmeny optických vlastností materiálov (rozptyl, odraz svetla, alebo laseru), ktoré sú transformované na elektrické signály, s ktorými dokážu ďalej počítače pracovať.

Na vyjadrenie rýchlosti prenosu informácii určitým médiom (napr. po kábli) zavádzame pojem bandwidth (šírka prenosového pásma), ktorú udávame v jednotkách bps (bits per second = bity za sekundu).
V praxi sa používajú aj jej odvodeniny ako Kbps/Mbps (kilobity/megabity za sekundu), KBps (kilobajty za sekundu) a pod.

Na obrázku je Bohrov-Rutherfordov model atómu.

Pozn:  Keďže táto téma prekračuje rámec tejto práce, odporúčame Vám v prípade Vášho záujmu odbornú literatúru z fyziky, kde sa dozviete o tejto problematike viac.