Za necelé storočie sa vojenské lietadlá zmenili na nepoznanie. Prvý súboj medzi dvoma lietadlami sa odohral v oktobri roku 1914. Odvtedy bola vzdušná sila rozhodujúca takmer vkaždej veľkej vojne. Dnešné vojenské lietadlá sú vyzbrojené rozličnými zbraňami vrátane rýchlkopalných kanónov, dôsledne riadených rakiet a bômb. Niektoré lietadlá ako stíhačka Stealth a F-15 Eagle boli vyrobené len na jeden účel. "Viacúčelové" vojenské lietadlá sú skonštruované tak, aby plnili rôzne funkcie pomocou úpravy základnej konštrukcie lietadla.


PRVÉ VOJENSKÉ LIETADLÁ

Počas prvej svetovej vojny mohli manévrovať, ale mali len málo technických prostriedkov. Pilot sa spoliehal len na svoju leteckú zručnosť. Vrcholným "majstrom" v tejto oblasti bol pilot Manfred von Richthofen známy ako "Červený barón". Jeho lietadlá-Albatross a neskôr trojplošník Fokker- boli natreté jasno červenou farbou. Podľa oficiálnych vojenských záznamov pred tým, ako ho zabili v roku 1918, zostrelil 80 nepriateľských lietadiel.

DRHUHÁ SVETOVÁ VOJNA

V druhej svetovej vojne rôzne lietadlá plnili rozličné úlohy. Stíhačky boli malé a rýchle, ale nemohli niesť veľa výzbroje a lietať na dlhé vzdialenosti. Bombardéry ako Boeing-29 Superortress, boli väčšie, s dotatkom paliva na dlhé lety. Oproti neprieteľským stíhačkam však pomalšie a zraniteľnejšie.


LIETADLA STEALTH

Pozemné radarové systémy vedia odhaliť väčšinu nepriateľských lietadiel, pokiaľ neletia veľmi nízko alebo medzi vrchmi. Preto leteckí konštruktéri v USA vyvinuli tzv."techniku nepozorovaného prenikania". Tvar takéhoto "neviditeľného lietadla", jeho krivky, hrany a povrch sú skonštruované tak, aby pohltili, alebo rozkladali radarové signály a spätne sa neodrážali k prijímaču. Lietadlá Stealth radar nezachití a môžu vďaka svojej konštrukcii nepozorovane preniknúť k nepriateľovi.

Späť na letajúce stroje