Planétarné sondy prinieli- za zlomok ceny kozmických letov s posádkou- za posledných 30 rokov omnoho viac informácii, ako sa podarilo v predchádzajúcih 300 rokoch. Pioneer 5 bola prvá americká dômyselná vesmírna sonda, vypustená v roku 1960. Mariner 2 bola prvá sonda, ktorá navštívila inú planétu- Venušu- v roku 1962. Sondy Viking 1 a 2 pristáli na Marse v roku 1976. Cesta Voyagerov 1 a 2 k vzdialenejšíum planétam trvala 10 rokov. Hubblov vesmíny teleskop patriaci NASA prekoná svojou schpnosťou dovidieť do hlbím vesmíru aký koľvek iný podobný prístroj na Zemi.
Výskum vesmíru priviedol niektorých fyzikov k názoru, že už sú blízsko ku pochopeniu, ako vznikol vesmír podľa teórie"Veľkého tresku- Big Bangu". Profesor Hawking objavil "čierne diery", miesta vo vesmíre, z ktorých nemôže nič, ani svetla, uniknúť.
Vesmírna sonda Voyager vyfotografovala prstence okolo Saturnu a prvýkrát jasne pozorovala Jupiter a Urán. Okolo Jupitera, plánéty vytvorenej z plynu iba o trochu hustejšie ako voda Voyager 1 zistil prítomnosť 16 mesiacov. Tie sú zoradené od ľadových pustatín Callisto a Ganymeda až po búrlivé Io, kde Voyager 1 pozoroval sopečné erupcie. Voyager 2 potvrdil, že okolo Uránu je prstenec, a našiel 10 predtým neznámych mesiacov. Potom preletel k Neptúnu, kde objavil ďalších 6 mesiacov a odfotografoval mesiac Triton jeden z najchladnejších objektov v slnečnej sústave. Halleyho kométa bola pozorovaná sovietskou sondou Vega 1 v roku 1986.
Satelity nám pomáhajú porozumieť Slnku, bez ktorého život na Zemi nieje možný. Vedci študujú slnečný vietor, prúd nabitých častíc zo Slnka.Mnohé zábery získané Skylabom nám ukazujú nepokoj, ktorý exituje na povrchu Slnka.
Späť na vesmír