Prvý čln
EGYPTSKÉ PLTE
Egyptské maľby na hlinených tabuľkách zobrazujú plte skonštruované z dokopy zviazaných papyrusových zväzkov. Používali sa na rieke Níl asi do roku 7000 pred našim letopočtoma boli dôležité pre vývoj starovekého Egypta.
RA II
V roku 1970 Thor Heyerdahl, nórsky antropológ, sa plavil na svojom RA II vyrobenom z papyrusových trstín z Afriky do Západnej Indie. Chcel tým dokázať, že prví námorníci mohli podnikať veľké plavby krížom cez Atlantik už pred tromi-štyrmi tisícročiami.
ČLNY Z PRÚTIA
Takéto člny sa eśteaj dnes používajú v rybolove na niektorých riekach vo Walese. Pôvodne bol tenký rám pokrytý zvieracou kožou, dnes ju nahradila dechtová plachta. Prútené člny sa ešte aj dnes používajú na riekach Eufrat a Tigris v Iraku. Narozdiel od malého člnu z prútia, tieto udržia aj dvadsať ľudí.
PRVÉ PLACHETNICE
Lode so štvorcovými plachtami používali už 3000 rokov pred našim letopočtom Egypťania na dlhé moreplavby.Trojuholníkovú alebo latinskú plachtu akoprví vynašli Arabi v stredoveku. V Číne mali džunky niekoľko sťažňov a kormidlo mali už pred niekoľkými stročiami skôr ako europske lode.
DOSKOVÉ ČLNY
Čln môže byť väčšía pevnejší spojením drevených rebier. Väčšina doskových člnou je postavená tak, že rebrá súpripevnené k stredovému rámu. Dosky sa buď prekrývajú, alebo sú upevnené hranou na hranu. Vikinské barkasi sú prvým príkladom doskového člnu. Boli stavané s prekrývajúcimi sa doskami upevnenými k pevnému kýlu. Tieto mohutné lode umožňovali Vikingom dlhé plavby cez Atlantik, ba až na Newfoundland.
Späť na lode a člny