V druhej svetovej vojne stíhačky ako Spitfire, Messerschmitt 109 a Mustang boli pokračovateľmi v rozvoji vojenskej techniky. Vzdušné sily chceli dosiahnuť vyššiu rýchlosť ako ich nepriateľ, ale lietadlá,poháňné vrtuľou nie sú schopné prkonať vzduchovú bariéru. Výsledkom bol prúdový motor. Hoci sa prúdové stíhačky zúčastnili bojou, prišli veľmi neskoro, takže výrazne neovplyvnili výsledok vojny. Od päťdesiatych rokov prúdové lietadlá boli v pravidelnej službe.


ROZVOJ PRÚDOVÝCH LIETADIEL

V nasledujúcich rokoch druhej svetovej vojny leteckí inžinieri hľadali nové kovy a zliatiny. To bolo dôležité, aby vydržali vysoké teploty vnútri prúdového motora a teplo, spôsobené trením počas letu závratnou rýchlosťou.

AKO PRACUJE PRÚDOVÉ LIETADLO

Plynová alebo prudová turbína nasaje vzduch, utlačí ho, zmieša ho s pohonnou zmesou a zapáli spôsobom kontinuálneho výbuchu. Rozohriaty vzduch sa rozpína a tlačí sa do výfukovej rúry, pričom vytvorí "prúd" horúcich plynou, ktorý dal motoru jeho názov. Poznáme niekoľko typou konštrukcie prúdových lietadiel. Najmodernejšie prúdové lietadlá sú poháňané "turboventilátorovými" motormi. Motor dostal svoje pomenovanie podľa turbíny vejárovitého tvaru vpredu. Táto ženie vzduch okolo hlavného motora a rovnako aj nasáva vzduch do motora, kde ho stláča sada rýchlo rotujúcich malých turbín. Kompresor je poháňaný ďalšou sadou turbín vo výfukovom systéme,ktorá je otáčana vytekajúcimi horúcimi plynmi dozadu.

ZVUKOVÁ BARIÉRA

Dnešné prúdové lietadlá obyčajne letia rýchlejšie ako zvuk. V štyriciatych rokoch boli mnohí presvedčení, že prekonať rýchlosť zvuku je nemožné. Len čo sa lietadlá k tejto rýchlosti priblížili, začali sa otriasať rázovými vlnami. Charles "Chuck" Yeager prvý 14.októbra 1947 v raketopláne Bell X-1 bezpečne prelomil zvukovú bariéru.

RIADENIE LETU

Každá riadiaca plocha pohybuje lietadlo určitým smerom. Výškové kormidlá pripojené k malému chvostu lietadla v zadnej časti menia náklon a umožňujú pohyb smerom hore a dolu. Kormidlo zavesené na nosníku spôsobuje vychýlenie lietadla-otočenie doľava alebo doprava. Krídelká na vlavných krídlach umožňujú otáčanie.

Späť na letajúce stroje