Prodram NASA-pristátia Apolla na Mesiaci- bol triumfom organizácie a techniky. Vyžiadal si novú raketu, novú kozmickú loď a nový plán pristátia na Mesiaci vrátane bezpečného návratu. Raketou bol trojstupňový Saturn V, podľa návrhu Wernhera von Bruana. Kozmickou loďou bolo Apollo, ktoré sa na obežnej dráhe okolo Mesiaca rozdelilo na dve časti. Veliteľský modul zostal na obežnej dráhe a mesačný modul s dvoma výskumníkmi na palube pristál na povrch Mesiaca. V júli 1969 fungovalo všetko bezchybne. Kennedy dodržal sľub a ľudia prvý raz kráčali po Mesiaci.


SKÚŠKY

Séria letov oskúšala každú stránku projektu Apollo. Prvé lety Apolla 5 a 6 boli bez ľudskej posádky. Apollo 7 vynieslo ľudí na obežnú dráhu okolo Zeme. Apollo 8 na obežnú dráhu okolo Mesiaca. Apollo 9 a Apollo 10 testovali mesačný modul-najprv okolo Zeme, potom na obežnej dráhe okolo Mesiaca. Napokon bolo všetko pripravené na prvé pristátie Apollo 11. Nasledovalo ešte päť ďalších pristáti na Mesiaci.

PODMIENKY PRISTÁTIA

Americkí vedci sa trochu obávali vlastností povrchu Mesiaca. Niektorí si mysleli, že je tam 10 metrov vysoká vrstva prachu, ktorá Apollo pohltí. Lety družice Surveyor bez ľudskej posádky dokázali, že to nieje tak, a vyslali na Zem snímky povrchu Mesiaca.

NEIL ARMSTRONG

Neil Armstrong bol skúšobným pilotom, ktorý slúžil aj v kórejskej vojne. Chladný a presný letec. Vďaka jeho šikovnosti sa Apallu podarilo bezpečne pristáť, keď v poslednej chvíli zmenil kurz, aby sa vyhol hrboľatému miestu.

Späť na vesmír