Uzemnenie





Pri systémoch, ktoré používajú jednosmerný aj striedavý prúd platí, že elektróny sa pohybujú vždy od záporného ku kladnému pólu zdroja. El. prúd sa pohybuje cestou najnižšieho odporu, preto sa na jeho vedenie používajú materiály s nízkym vnútorným odporom, napr. Cu. Na druhej strane materiály ako sklo, guma a plasty kladú vysoký odpor, preto sapoužívajú ako izolanty. používajú sa na vodičoch ako prevencia šoku alebo požiaru.

El. energia sa privádza na miesto, kde sa transformuje z vysokých hodnôt napätia ( ktoré sa používajú pri prenose ) na nižšie, ktoré sa používajú v bežnej užívateľskej sieti ( 120 V, 240 V ).

El. energia pre bežnú potrebu sa privádza cez zásuvky, ktoré sa obyčajne nachádzajú na stene. Dva horné otvory privádzajú energiu, spodná časť chráni ľudí a zariadenia pred šokom. Je to niečo ako bezpečnostné uzemnenie.
V zariadeniach sa bezpečnostný drôt vždy napája na nechránené kovové časti. Úlohou tohto napojenia je ochrana nechránených kovových častí pred zelektrizovaním príliš vysokým napätím, ktoré by mohlo spôsobiť chybu vo vnútri zariadenia. Väčšie budovy často vyžadujú viac ako jedno uzemnenie, potrebné je to najmä v komplexoch viacerých budov. Nanešťastie, uzemnenie medzi budovami takmer nikdy nie je rovanké. Oddelené uzemnenia tej istej budovy sa taktiež môže meniť.

Keď majú budovy trochu odlišné potenciály ( napätia ), môže to spôsobiť seriózny problém. Ak by sa napr. malo spojiť zariadenie z budovy A s B, pričom obe budovy majú odlišné potenciály, ktokoľvek, kto by prišiel do kontaktu s akýmkoľvek zariadením, by dostal nepríjemný šok. Tento výboj by mohol úplne zničiť citlivé počítačové súčiastky.

Avšak ešte väčšie nebezpečensttvo hrozí tomu, kto by sa dotkol súčasne dotkol dvoch zariadení s odlišným napätím, pretože by doplnil el. obvod, umožnil elektrónom prúdiť cez svoje telo a dostal nepríjemný a nebezpečný šok. Preto by ste sa mali vždy riadiť "pravidlom jednej ruky," ktoré hovorí, že na dotýkanie sa el. zariadenia by ste nemali nikdy používať viac ako jednu ruku.

Pre backbone káblovanie je mimoriadne výhodné použiť fiber optický kábel, pretože nie je nezvyčajné, že poschodia tej istej budovy majú rôzne napätia. Vzhľadom na to, že sklo nevedie el. prúd, znižuje sa nebezpečenstvo rozličných uzemnení.
Kdekoľvek sa pre backbone používa medený kábel, hrozí nebezpečenstvo, že tento kábel bude slúžiť ako jednoduchá cesta pre vonkajšie rušivé vplyvy, ktoré by sa takto mohli jednoducho dostať so budovy. Podobné vplyvy sú častou prčinou poškodenia ( resp. zničenia ) viacbudovových LANov. Preto sa pri nových inštaláciách od medi upúšťa a radšej sa používajú fiber optické káble.